Друк на металі: технології, способи, сфери застосування

Друк на металі: технології, способи, сфери застосування

Метал – один із найдоступніших матеріалів у наш час, який вирізняється особливим запасом міцності та неймовірною надійністю. Його використовують практично у всіх можливих сферах, але незвичайну популярність зараз набирає друк на металі. Це спеціальна технологія, завдяки якій стало можливо перенести будь-які зображення і написи на тверду поверхню.

Відразу ж хочеться зазначити, що друк на металі став таким популярним неспроста – на це є свої причини. Це не тільки сучасний дорогий вигляд і довговічність виробу, а й якість перенесеного матеріалу. Порівняно з тими ж пластиком чи папером, метал виграє за абсолютно всіма характеристиками.

Способи друку, їхні особливості та переваги

Зрозуміло, багато що залежить і від способу друку, яких існує не так вже й мало – 10 видів. Не кожна людина, а особливо без певних знань у цій темі, зможе вибрати саме те, що їй потрібно. Щоб уникнути ситуацій, у яких можна зробити неправильний вибір, ми зараз детально розберемося у видах.

Гравертон

Ця технологія є ключовою і славиться тим, що перенесені зображення мають максимально реалістичний вигляд завдяки застосуванню повнокольорового друку (щонайменше 4-ох кольорів). Величезна кількість отриманих відтінків роблять свою справу на платівці анодованого алюмінію. Саме перенесення здійснюється з використанням так званого “проміжного носія”, в ролі якого виступає папір. Аркуш паперу підійде в тому разі, якщо його щільність дорівнює 80 г/м².

Секрет методу “Гравертон” міститься в особливому чорнилі, яке має властивість консолідуватися з поверхнею металевої пластини. У готових виробів є один мінус – з огляду на те, що стійкість малюнка на невисокому рівні, їх краще використовувати в приміщеннях. Підвидом способу вважається мастертон, перевага якого в іншому складі фарби.

УФ-друк

Ідеальний спосіб для виробництва оригінальних візитівок, які справді здатні викликати в клієнтів інтерес і навіть здивування. Надзвичайна зносостійкість нанесеної інформації досягається завдяки запіканню чорнила на металі. Цей спосіб є єдиним, за якого фарба саме запікається. Сам же процес повністю схожий з друком на будь-якому іншому матеріалі і виконується за допомогою спеціального принтера, обробити яким можна будь-які поверхні.

Сублімація

Для виконання друку цим способом платівка повинна мати особливе покриття – мінімальний шар сублімаційного лаку.

Загалом існує дві варіації:

  1. Лазерна. Застосування сублімаційного паперу і чорнила дозволять вивести зображення з високим рівнем деталізації.
  2. Струменевий. Використовується для глянцевої, матової, золотої або сріблястої плитки металу. Друк проводиться на спеціально підготовленому для цього папері.

Мінусом такого виду є те, що напис/зображення, якщо на нього будуть часто потрапляти сонячні промені, почне втрачати свій насичений колір, а з часом і зовсім стане блідим. Якщо хочете зберегти виріб якомога довше, то бережіть його від сонця.

Гравірування

Цікавий факт: перша спроба друку на металі була зроблена саме в такий спосіб. Як можна вже зрозуміти, було це дуже давно (близько 16 ст. н. е.), але цей різновид не втрачає своєї актуальності й до сьогодні.

На даний момент цей спосіб представлений чотирма варіантами:

  1. Ручна. Виконується майстром за допомогою спеціальних інструментів. Найчастіше – це бор-машинки різного калібру.
  2. Лазерна. Швидкий і дешевий спосіб отримати хороший результат. Лазер з високою точністю випалює на поверхні потрібні малюнок/напис.
  3. Хімічна. Після обробки поверхні метал витравлюється спеціальними їдкими складами.
  4. Механічна. Використовується гравірувальний верстат, завдяки якому можна наносити найрізноманітніші малюнки.

Металографіка

Часто такий спосіб називають фотомеханічним, за якого алюміній затягується в тонкий шар плівки, а спеціальна фарба на нього впливає. Закріплюється результат нанесенням покриття (ламінування). Перевагою вважається найвища якість друку.

Алюмаджет

Виріб виходить дуже стійким до зносу, оскільки анодований алюміній після друку ламінується або покривається шаром спеціального лаку (акрил).

Термотрансфер

Застосовуються пластизолеві фарби, які закріплюються термопресом за температури 180-200 градусів. Під пресом витримувати табличку потрібно не менше 90 секунд. Виходить об’ємний і вельми насичений малюнок, але він не дуже зносостійкий.

Тамподрук

Підходить для складного рельєфу і для маленьких площ. Друкований тампон впорається з такою роботою, з якою не впорається жоден інший вид.

Алюмамарк

Це робота, з якою може впоратися тільки вуглецевий лазер. Виріб не змінює зовнішній вигляд навіть через дуже довгий період часу. Високочастотна енергія впливає на поверхню, від чого та чорніє, при цьому рельєф її абсолютно не змінюється.

Шовкографія

Спосіб підходить виключно для друку на ідеально рівних поверхнях. Вони мають бути ще й гладкими, щоб якість була на високому рівні. Для шовкографії застосовні листи трафаретного паперу та окремі чорнила.

Основні сфери застосування

Як уже було сказано вище, – друк на металі набирає обертів і все більш щільно входить у життя сучасної людини. Його використовують для виготовлення зовнішньої і внутрішньої реклами, для табличок на двері і для оформлення сувенірів, для перенесення найбільш значущих фотографій і для виготовлення якихось інструкцій. Усіх сфер і помсти не перелічити…

Різноманітні вивіски, кубки, медалі, грамоти і навіть поверхні гаджетів не є винятком. Нині й дипломи виготовляють у такий спосіб. І нічого дивного в цьому немає, адже якість – понад усе, а друк на металі – це і є високоякісний продукт!